نمی‌شود اسم پاریس را بشنویم و تصویر کلیسای با شکوه نوتردام از جلوی چشمانمان نگذرد. کلیسای نوتردام همانقدر با پاریس و تاریخش پیوند خورده است که برج ایفل یا موزه لوور. با خواندن این مطلب با کلیسای نوتردام پاریس و راز و رمزهای اسرار آمیزش آشنا خواهید شد.

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای جامع نوتردام پاریس (به زبان فرانسوی بخوانید: نُتغِدام دو پَغی) بدون شک معروف ترین کلیسای جهان است. این کلیسای قدیمی در جزیره ال دو سیته در رود سِن (قدیمی ترین قسمت شهر پاریس) واقع شده است. محل فعلی کلیسای نوتردام برای هزاران سال مکان مقدسی بوده است، در ابتدا معبدی متعلق به کاهنان بوده، سپس به یک معبد رومی تبدیل شده که متعلق به خدای ژوپیتر بود. بعدها تبدیل به یک کلیسای مسیحی شد و نهایتا در حدود ۸۵۰ سال پیش (سال ۱۱۶۳ میلادی) به دستور لویی هفتم، پادشاه فرانسه ساخت یک کلیسای جامع که مورد غبطه ی تمام اروپا بود آغاز و بدین ترتیب کلیسای نوتردام که تا به امروز در میان تمام کلیساهای گوتیک دنیا منحصربفرد است، متولد شد.

کلیسای نوتردام پاریس
کلیسای نوتردام پاریس

جالب است بدانید که کلیسای جامع یا cathedral فقط به یک کلیسای بزرگ قدیمی گفته نمی‌شود. ریشه لغوی آن cathedra است یعنی یک صندلی و آن صندلی متعلق به یک اسقف یا اسقف اعظم است که نمایندگان پاپ هستند. پس کلیسای جامع که در هر شهر ممکن است فقط یک نمونه از آن وجود داشته باشد (در بعضی شهرها اصلا کلیسای جامع نداریم) محل جلوس اسقف یا اسقف اعظم (نمایندگان پاپ) می باشد. نوتردام در زبان فرانسه به معنی بانوی ما (اشاره دارد به حضرت مریم) است و این کلیسا به حضرت مریم مقدس پیشکش شده است. در فرانسه کلیساهای زیادی به این نام وجود دارد، لذا کلیسای جامع پاریس معروف است به کلیسای نوتردام پاریس یا نُتغِدام دو پَغی.

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

در قرون وسطی (حدود ۱۵۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش) کلیسا از ثروت، قدرت و نفوذ زیادی برخوردار بود و بازوی اصلی پادشاهان فرانسه در حکومت بر مردم به شمار می‌آمد. در زمان لویی هفتم (قرن دوازدهم)، موریس دوسالی اسقف اعظم پاریس بود. دوسالی در فرانسه به عنوان نماد مسیحیت مطرح بود. بعد از سال ها جنگ خونین، او و لویی هفتم می‌خواستند سلطه خود را بر زمین‌های فئودال‌های فرانسه مستحکم کنند.
در آن زمان کلیساها به سبکی مرسوم به سبک رومی ساخته می‌شدند و در آنها از عناصری از روم قدیم مثل ستون‌ها و سرستون‌ها استفاده می‌شد. کلیساهای ساخته شده به سبک رومانسک کوتاه، دارای دیوارهای ضخیم، طاق‌های گهواره‌ای و قوس‌های مدور بودند. این کلیساها گنجایش تعداد زیادی را نداشتند، ولی اسقف پاریس، موریس دوسالی، نه تنها می‌خواست کلیسایش با چند هزار نفر پر شود بلکه می‌خواست همواره عظمت و شکوهش رو حفظ کند. کلیسای جامع بزرگ پاریس باید به عنوان بنیان و نمادی از قدرت برتر به شیوه‌ای ساخته می‌شد که پیش از آن هرگز در دنیا دیده نشده بود.

کلیساهای سبک رومانسک دارای دیوارهای ضخیم و پنجره های کوچک بودند.
کلیساهای سبک رومانسک دارای دیوارهای ضخیم و پنجره های کوچک بودند.

در میانه قرن دوازدهم، پاریس دوران پیشرفت خود را می گذراند و لویی هفتم به واقع پاریس را به عنوان پایتخت پادشاهی فرانسه قرار داده بود. موریس می خواست ساختمانی بسازد که در شان پاریس و نیز مردان صاحب قدرت و ثروت های کلان باشد. در واقع همین طور هم شد و این بنا بعد از ساخت به سمبل یک امپراطوری رو به ترقی تبدیل شد. عظمت و زیبایی آن منادی قدرت و شکوه فرانسه بود.

کلیساهای ساخته شده به سبک گوتیک در فرانسه
کلیساهای ساخته شده به سبک گوتیک در فرانسه

ساخت نوتردام در سال ۱۱۶۳ آغاز و حدود دو قرن (۱۸۲ سال) به طول انجامید. دو قرنی که از سده دوازدهم تا چهاردهم را شامل می‌شد و طی آن ساخت نوتردام صورت گرفت کلا به دوره گوتیک معروف است. سبک معماری گوتیک در قرن دوازدهم و در فرانسه با ساخت کلیسای سنت دنی توسط معمار معروف ابوت سوژه شروع شد و به سرعت در کل اروپا رواج یافت. ابوت سوژه کار خودش رو مدرن نامید (که واقعا میشه گفت در اون زمان شاهکار و تحولی در هنر و معماری بوده) ولی منتقدین کارش رو به سخره گرفتند و به کارهایش از روی وحشی هایی به نام گات، نام گوتیک رو لقب دادند. معماری گوتیک یک سبک مذهبی و همواره در خدمت کلیسا بوده است. نوع ارتباطات در آن دوران به صورت عمودی تعریف می‌شده، بدین صورت که تمام ابعاد و جنبه های زندگی در جهت و برای خداوند تعریف می‌شده.

در واقع، گوتیک سبکی است شاهانه با مناره های تزئینی بلند، پنجره های نوک تیز و شیشه کاری های منقوش. در یک جمله میشه گفت: وقتی به گوتیک فکر می کنیم عمودی می اندیشیم!

وقتی به گوتیک فکر می‌کنیم عمودی می‌اندیشیم.
وقتی به گوتیک فکر می‌کنیم عمودی می‌اندیشیم.

در دوران ما قبل گوتیک، تنها راه برای مرتفع ساختن کلیساها، ساخت دیوارهای ضخیم و بلند بود که نتیجه اش بناهای تاریک و حجیم بودند. همچنین به علت محدودیت در تکنیک های معماری، امکان تعبیه پنجره های بزرگ در دیوارها وجود نداشت. معماران گوتیک از سه ابتکار برای ساختن کلیساهای مرتفع با دیوارهای بلند استفاده کردند:

اول: قوس های نوک تیز که در مقایسه با قوس های معمولی قبل از آن اجازه می داد دیوارها بلندتر باشند.

دوم: دیوارهای پشت بند که نیروی وزن سقف سنگی را به زمین منتقل می کردند و با برداشتن بار از روی دیوارهای حائل اجازه مرتفع سازی را می دادند.

سوم: طاق های چهاربخشی که نیروی وزن سقف سنگی را بجای دیوارها به ستون ها منتقل و امکان تعبیه پنجره های بزرگ بین ستون ها را فراهم می کردند.

نقش دیوارهای پشت بند حذف بار از روی دیوار و انتقال نیروی وزن سقف است.
نقش دیوارهای پشت بند حذف بار از روی دیوار و انتقال نیروی وزن سقف است.
قوس‌های نوک تیز با تغییر جهت نیروهای وزن، اجازه بلندتر شدن دیوارها را می‌دهند.
قوس‌های نوک تیز با تغییر جهت نیروهای وزن، اجازه بلندتر شدن دیوارها را می‌دهند.
در سقف های چهارطاقی نیروی وزن به ستون ها منتقل و امکان وجود پنجره های بزرگ در دیوار بوجود می آید.
در سقف های چهارطاقی نیروی وزن به ستون ها منتقل و امکان وجود پنجره های بزرگ در دیوار بوجود می آید.

یکی از ویژگی های سبک گوتیک، وسعت و جاداری و در عین حال پر نور بودن آن است. هم روشنایی ساختاری و هم فضای داخلی آکنده از نوری که از پنجره های شیشه ای منقوش (رنگی نقش دار) عبور کرده و نوعی تصور تازه یا منظره ای جدید از بهشت به عبادت کنندگان می داد. در مسیحیت نور نمادی از خدا است و با استفاده از نور بیشتر در کلیساهای گوتیک سعی می کردند مردم را به خدا نزدیکتر کنند.کلیساهای گوتیک یادآور شکوهی بود که خدا در انجیل از اون با نام خانه ی خدا بر روی زمین یاد میکند یعنی معبد سلیمان.

یکی از ویژگی های کلیساهای گوتیک، وسعت و جاداری و در عین حال پرنور بودنشان است.
یکی از ویژگی های کلیساهای گوتیک، وسعت و جاداری و در عین حال پرنور بودنشان است.

همچنین فضای وسیع داخل کلیسا که غرق نور شده بود، ذهن مردم قرون وسطی را (که معمولا در خانه های کوچک و تاریک زندگی می کردند) از تاریکی روزمره شان بیرون می کشید و تجربه یک دنیای دیگر را به آنها ارمغان می داد.

چیزی که یک بیننده معمولی را در بدو ورود به کلیسا تحت تاثیر قرار می دهد، ابعاد و اندازه شگفت انگیز کلیسا است. بعد هم صدای اجرای گروه کُر رو میشنوند و همه ی نماها، صداها و عطر دل انگیز داخل کلیسا رو حس میکنند. مردم واقعا مزه ی هر چند کمی از بهشت رو اینجا داخل کلیسا می چشند.

فضای داخلی کلیسای نوتردام پاریس
فضای داخلی کلیسای نوتردام پاریس

هدف از ساخت این فضاهای مقدس عظیم، القای حس معنویت بوده تا مردم عادی رو به خدا نزدیک تر کنند. به صورت خلاصه میشه گفت:

کلیساهای گوتیک، یک مکان مقدس بوده برای ترفیع ذهن های مردم قرون وسطی از رنج های روزمره شان به ارتفاع بلند ابدیت. حتی پلان کف کلیساها نیز نماد غایت نجات مسیحیت یعنی صلیب مسیح است.

پلان کلیسای نوتردام پاریس به شکل صلیب است.
پلان کلیسای نوتردام پاریس به شکل صلیب است.

قرار بود کلیسای نوتردام بسیار بزرگ باشد و دیوارهایش با ارتفاع صدها متر در دل آسمان جای گیرند. برای ساخت همچین بنای عظیمی به هزاران تن سنگ نیاز بود. در این خلال، آئینی موسوم به آیین گاری کشی شکل گرفت که در آن مردان، نجیب زادگان و فرماندهان خود را به گاری هایی که توسط گاو کشیده می شد می بستند و به نیت آمرزیده شدن گناهانشان برای کلیسا سنگ حمل می کردند. همچنین برای بالابردن سنگ های سنگین یک ابتکار به خرج داده بودند و از جرثقیل چرخدار مبتکرانه ای که با نیروی انسانی کار می کرد برای بلند کردن سنگین ترین مصالح بر فراز داربست ها استفاده می کردند. در طول ساخت نوتردام هزاران کارگر کل عمر خود را صرف بالابردن دیوارهای کلیسا کرده‌اند.

نمای داخلی پنجره گل سرخی کلیسای نوتردام پاریس
نمای داخلی پنجره گل سرخی کلیسای نوتردام پاریس

همانطور که قبلا گفته شد، قبل از این امکان تعبیه پنجره های بزرگ بر روی دیوارهای کلیسا نبود. پنجره گل سرخی (Rose Window) برای اولین بار در کلیساهای گوتیک معرفی شد. جالب است بدانید که یکی از القاب مریم مقدس رز مقدس (Mystical Rose) است. این پنجره ها که معمولا در نمای غربی و همچنین در انتهای بازوهای چلیپایی (عرضی) کلیساهای گوتیک دیده می شوند، نمادی از رستاخیز حضرت عیسی هستند. این پنجره های منقوش با قراردادن تکه های شیشه های رنگی در کنار هم بوجود آمده اند و حاوی تصاویر مربوط به انجیل هستند. نور وسط نماد عیسی مسیح است که در کانون قرار گرفته و بقیه نورها سمبل فرستادگان، حواریون، انجیل نویسان و فرشتگان هستند. در زمانی که مردم خیلی کم قادر به خواندن و نوشتن بوده اند، شیشه های رنگی تبدیل به داستان های بصری شده بودند یعنی انجیلی که در نور نوشته شده بود (شبیه یک کارتون رنگی). این شیشه های منقوش باعث تشویق مردم به کلیسا رفتن و دیدن نورهای رنگارنگ می‌شد.

نمای خارجی پنجره گل سرخی کلیسای نوتردام پاریس
نمای خارجی پنجره گل سرخی کلیسای نوتردام پاریس

اگر چه قسمتی از شیشه های دو پنجره گل سرخی بزرگ کلیسای نوتردام در طول قرون گذشته بازسازی شده است، قسمت عمده پنجره ها اصلی و قدمت آن به زمان ساخت کلیسا یعنی ۷۰۰ سال پیش بر می گردد.

ساخت کلیسای نوتردام در سال ۱۱۶۳ شروع و بعد از ۱۸۲ سال در ۱۳۲۵ تکمیل شد. علت کند پیش رفتن ساخت کلیسا این بود که معماران زیادی روی این پروژه کار می کردند و در دوران ساخت تغییرات زیادی در نقشه آن دادند. هزینه ساخت کلیسا نیز بسیار بالا بود به طوری که بیشتر از نصف بودجه شهر پاریس را به خودش اختصاص می داد. اسقف دوسالی مصمم بود که نوتردام را شگفت انگیزترین کلیسای جامع اروپا سازد، هرچند امکان دیدنش را نداشته باشد. او در وصیتش پول ساخت سقف کلیسا را در نظر گرفت و به واسطه سخاوتش، نشان خود را بر روی کلیسای مورد علاقه اش به جا گذاشت.

کلیسای نوتردام پاریس
کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام، این یادگار قدیمی شهر پاریس، در طول حیات ۸۰۰ ساله خود اتفاقات زیادی را تجربه کرده است. در سال ۱۵۴۸ بعضی از قسمت های کلیسا تخریب شد. یک قرن بعد تغییراتی توسط لویی چهاردهم برای مدرن کردن کلیسا انجام شد. در زمان انقلاب کبیر فرانسه (اواخر قرن هجدهم) نیز خسارات زیادی توسط انقلابیونی که کلیسا را حامی سلطنت می دانستند به کلیسای نوتردام وارد شد، بسیاری از مجسمه ها و شیشه هایش را شکستند، روحانیون، کاردینال ها و اسقف را تبعید کردند و نهایتا کلیسای نوتردام متروکه و تبدیل به انبار غذا شد. ۱۵ سال بعد، کلیسای نوتردام میزبان مراسم تاجگذاری امپراطور ناپلئون اول بود. در سال ۱۸۴۵ بازسازی کلیسا شروع شد و ۲۳ سال به طول انجامید. در طول جنگ جهانی دوم خساراتی به کلیسا وارد و مقداری از مجسمه هایش تخریب شد که بعدا توسط معماران غیرمذهبی دوباره ساخته شدند. از سال ۱۹۹۱ نیز بازسازی جدید کلیسا شروع شده و همچنان ادامه دارد.

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

در اروپا، پلان کلیساها به صورت غربی – شرقی طراحی می‌شود به طوری که همیشه ورودی اصلی کلیسا در سمت غرب و محراب و محل عبادت کلیسا در سمت شرق (رو به اورشلیم) قرار می‌گیرد. لذا نمای غربی کلیساهای اروپا (که ورودی اصلی آن ها هست) دارای بیشترین تزئینات است.

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

در کلیساهایی که به سبک گوتیک ساخته شده اند نمای غربی پر است از مجسمه هایی که غالبا تصاویری از انجیل را به تصویر می کشند. به جرات می توان گفت نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس یکی از پرکارترین و حیرت انگیز ترین نمونه های خود در دنیا است. در ادامه به توصیف این نمای زیبا می پردازیم:

برای درک بهتر این فضا، نمای غربی کلیسا را به پنج ردیف تقسیم می کنیم که از بالا به پایین عبارتند از:

ردیف اول: شامل دو برج ناقوس شمالی (در سمت چپ) و جنوبی (در سمت راست) کلیسا است. در پایین دو برج ناقوس گالری شیمرها قرار دارد که دو برج شمالی و جنوبی را به هم متصل می کند. بالا رفتن و قدم زدن در این تراس با داشتن رزرو قبلی و پرداخت هزینه بلیت ممکن است و می توانید از بالای گالری شیمرها منظره بسیار زیبایی از پاریس را به نظاره بنشینید.

شیمرها (chimeres) مجسمه هایی به شکل حیوانات عجیب و غریب هستند که از سر و تن و دم چند حیوان مختلف ساخته شده اند و جنبه تزئینی دارند.

تعداد زیادی از شیمرها در ایوان کلیسای نوتردام قرار دارند که معروف ترین آن ها پرنده شب (la stryge) است. پرنده ای با بدن انسان و دو شاخ بر سر. این مخلوق بالدار و شاخدار دستانش را زیر چانه اش زده است، زبانش را بیرون انداخته و سالهاست که از بالای ایوان کلیسای نوتردام عابران و پایتخت نشین ها را می نگرد، همانند یک نگهبان بی خیال!

دسته دیگر مجسمه هایی هستند که در انتهای هر ناودان ساخته شده اند و در زبان فرانسوی به آنها گارگویل (gargouille) می گویند. این مجسمه ها که معمولا به شکل انسان یا موجودات تخیلی و غالبا ترسناک هستند تداعی کننده مبارزه با بدی و وسوسه های شیطانی هستند.

گارگویل ها مجسمه هایی شبیه ارواح ترسناک یا موجودات تخیلی هستند که علاوه بر جنبه تزئینی، هم به عنوان ناودان استفاده می شدند و هم اعتقاد بر این بوده است که باعث فراری دادن ارواح خبیث از کلیسا می شوند.

در اواسط قرن نوزدهم تعدادی مجسمه شیمر به این طبقه اضافه شده که از ابتدا وجود نداشته اند.

برج ناقوس و گالری شیمرها، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
برج ناقوس و گالری شیمرها، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
ویوی زیبای شهر پاریس از بالای گالری شیمرها
ویوی زیبای شهر پاریس از بالای گالری شیمرها
مجسمه شیمرها در ایوان کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه شیمرها در ایوان کلیسای نوتردام پاریس
ویوی زیبای شهر پاریس از بالای گالری شیمرها
ویوی زیبای شهر پاریس از بالای گالری شیمرها
مجسمه پرنده شب، معروف ترین شیمر کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه پرنده شب، معروف ترین شیمر کلیسای نوتردام پاریس
گارگویل های کلیسای نوتردام پاریس
گارگویل های کلیسای نوتردام پاریس
ویوی زیبای شهر پاریس از بالای گالری شیمرها
ویوی زیبای شهر پاریس از بالای گالری شیمرها

ردیف دوم: ردیفی است متشکل از تعدادی ستون موازی و عمودی که نقش تزئینی دارند.

ردیف ستون ها، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
ردیف ستون ها، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

ردیف سوم: در وسط پنجره گل سرخی بزرگ قرار دارد که از حدود ۸۰۰ سال پیش (سال ۱۲۲۵) دست نخورده باقی مانده است. در کنار این پنجره تزئیناتی به شکل شبدر سه برگ وجود دارد که سمبل تثلیث یکی از عقاید اصلی در مسیحیت است. در جلوی این پنجره زیبا و در بالکن حضرت مریم، مجسمه حضرت مریم قرار گرفته است که حضرت عیسی را در آغوش دارد و دو فرشته در دو طرف ایشان ایستاده اند. همچنین در جلوی پنجره های سمت راست و چپ مجسمه حضرت آدم و حضرت حوا قرار گرفته است.

مجسمه حضرت آدم و حوا، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حضرت آدم و حوا، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حضرت مریم و حضرت عیسی در جلوی پنجره گل سرخی نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حضرت مریم و حضرت عیسی در جلوی پنجره گل سرخی نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

ردیف چهارم: این قسمت گالری پادشاهان نام دارد و شامل ۲۸ مجسمه از پادشاهان یهود و اجداد حضرت عیسی از جمله حضرت یعقوب و سلیمان نبی است. جالب اینجاست که در طول انقلاب فرانسه، مردم به اشتباه فکر می کردند این ها مجسمه های پادشاهان فرانسه اند و سرشان را از تنشان جدا کردند! بعدها در میانه قرن نوزدهم مجسمه ها بازسازی شدند.

گالری پادشاهان، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
گالری پادشاهان، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
گالری پادشاهان، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
گالری پادشاهان، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

ردیف پنجم: این ردیف شامل سه سردرب ورودی کلیسا است و بیشترین مجسمه ها را در خود جای داده است. اسامی این سردرب ها به ترتیب از راست به چپ عبارتند از: درگاه حنه قدیس (Saint Anne Portal) درگاه روز قیامت (Last Judgment Portal) و درگاه حضرت مریم (Virgin Portal).

درگاه های سه گانه نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
درگاه های سه گانه نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس – درگاه روز قیامت (قضاوت نهایی):

در قسمت مرکزی و بر روی ستونی که بین دو قسمت درب قرار دارد مجسمه حضرت عیسی معلم قرار دارد در حالی که یک کتاب به دست دارد و با دست دیگرش در حال موعظه کردن است. در قسمت بالای ستون های جانبی درب اصلی نیز دو در کوچک بسته (در سمت راست) و باز (در سمت چپ) وجود دارد که به ترتیب نماد درب جهنم و بهشت هستند. در سمت راست و چپ درب کلیسا نیز مجسمه ۱۲ حواری حضرت مسیح دیده می شود.

درگاه قضاوت نهایی، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
درگاه قضاوت نهایی، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حواریون مسیح، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حواریون مسیح، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حواریون مسیح، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه حواریون مسیح، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

در بالای درب کلیسا در یک ردیف مجسمه مردگانی است که با نواخته شدن شیپور توسط فرشته ها در حال برخاستن از قبر هستند. در ردیف بالایی، فرشته مقرب میکائیل (Saint Michael) در حال وزن کردن روح های برخاسته از قبر است و بهشتیان را به سمت چپ هدایت می کند و دوزخیان در سمت راست توسط نگهبان جهنم به زنجیر کشیده شده و به سمت جهنم می روند. در ردیف بالایی نیز حضرت عیسی بر تخت قضاوت نشسته اند در حالی که دست و پایشان زخم است. در کنار ایشان دو فرشته صلیب، میخ های صلیب و نیزه به دست دارند که همگی نشان دهنده مصائب تحمل شده توسط حضرت مسیح است. در دو طرف این دو فرشته نیز حضرت مریم و حضرت یوحنا (Saint John) به صورت نشسته برای مردمی که از قبر برمی خیزند دعا می کنند. در بالای همه ی این ها و داخل قوس نوک تیز نیز شش ردیف شامل مقدار زیادی مجسمه از قدیسین، فرشته ها، بزرگان دینی، پیامبران، شهدا و زنان پاکدامن وجود دارد که شاهدان دادگاه الهی می باشند.

حضرت عیسی در حال داوری، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
حضرت عیسی در حال داوری، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس – درگاه حضرت مریم:

در قسمت مرکزی و بر روی ستونی که بین دو قسمت درب قرار دارد مجسمه حضرت مریم و حضرت عیسی در آغوشش قرار دارد. در زیر پای مجسمه حضرت مریم نیز نقش برجسته ای مربوط به گناه آدم و حوا است. در سمت راست درب چهار مجسمه متعلق به حواری یوحنای تعمید دهنده، دو تن از قدیسین و پاپ سن سیلوستر قرار دارد. در سمت چپ نیز چهار مجسمه مربوط به امپراطور کنستانتین، دو فرشته و سن دنی که سر قطع شده اش را در دستش گرفته قرار دارد. سن دنی جزو اولین مبلغان مسیحیت در پاریس بود و طبق روایات، در حین تبلیغ مسیحیت سرش را از بدنش جدا کردند، او نیز سر قطع شده اش را برداشت و به راه خود ادامه داد. این اتفاق باعث گرویدن هر چه بیشتر مردم به مسیحیت شد.

درگاه حضرت مریم، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
درگاه حضرت مریم، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه سن دنی، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه سن دنی، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

در ردیف بالای درب نیز مجسمه سه تن از پیامبران (در سمت چپ) و سه نفر از پادشاهان (در سمت راست) عهد عتیق قرار دارد که در حال بشارت دادن آمدن حضرت عیسی مسیح هستند. در بالای آن، مجموعه مجسمه ها، حضرت عیسی و ۱۲ حواری ایشان را بر بالای پیکر بی جان حضرت مریم نشان می دهد که توسط دو فرشته به بهشت عروج می کند. در قسمت بالایی نیز صحنه تاجگذاری حضرت مریم توسط یک فرشته به عنوان ملکه بهشت در کنار حضرت عیسی به نمایش در آمده است. در بالای همه ی این ها و داخل قوس نوک تیز نیز مجسمه های فرشته ها و قدیسین که در بهشت شاهد تاجگذاری حضرت مریم هستند وجود دارد.

مجسمه تاجگذاری حضرت مریم در بهشت، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه تاجگذاری حضرت مریم در بهشت، نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس

نمای غربی کلیسای نوتردام پاریس – درگاه حنه قدیس:

حنه نام مادر حضرت مریم است. در قسمت مرکزی و بر روی ستونی که بین دو قسمت درب قرار دارد مجسمه سن مارکل (Saint Marcel) اسقف اعظم پاریس در قرن پنجم قرار دارد که عصایش را در سر یک اژدها فرو برده است. در سمت راست چهار مجسمه مربوط به سنت پاول، حضرت داوود و یک پادشاه و در سمت چپ نیز چهار مجسمه از یک پادشاه، یک ملکه، حضرت سلیمان و سن پیتر قرار دارد. در ردیف بالایی حضرت مریم در مرکز نشسته و حضرت عیسی در حالی که کتاب قانون به دست دارد برروی پای ایشان نشسته است. در دو طرف نیز دو فرشته قرار دارند و در کنار فرشته ها مجسمه اسقف اعظم پاریس و شاه فرانسه قرار دارد. در ردیف زیر آن نقش های برجسته مربوط به صحنه هایی از زندگی حضرت عیسی وجود دارد. در ردیف پایینی نیز مجسمه هایی مربوط به ازدواج حضرت مریم و یوسف و همچنین ازدواج حضرت حنه (مادر حضرت مریم) با پدر حضرت مریم قرار گرفته است.

درگاه حنه قدیس، کلیسای نوتردام پاریس
درگاه حنه قدیس، کلیسای نوتردام پاریس
درگاه حنه قدیس، کلیسای نوتردام پاریس
درگاه حنه قدیس، کلیسای نوتردام پاریس

برای اطلاع از ساعات کاری یا آخرین اخبار مربوطه می توانید به وبسایت کلیسای جامع نوتردام پاریس مراجعه کنید.