کافه گردی در پاریس

یکی از بی‌نظیرترین تجربه‌های شما در سفر پاریس، قطعاً کافه نشینی یا کافه گردی خواهد بود. کافه نشینی و قهوه جزو جدانشدنی از زندگی مردم پاریس است. در هر خیابان پاریس که قدم بگذارید، قطعاً تعداد زیادی کافه خواهید دید که میز و صندلی‌هایشان را در پیاده‌رو چیده‌اند و بدون در نظر گرفتن زمان (چه صبح باشد، چه ظهر، عصر یا شب) همیشه مشتریانی (بیشتر افراد محلی) در کافه‌ها نشسته‌اند. پاریسی‌ها روزشان را با نوشیدن یک فنجان قهوه شروع می‌کنند و روزانه زمان زیادی را در کافه‌ها می‌گذرانند.

کافه گردی در پاریس
کافه گردی در پاریس

شاید علت این عادت پاریسی این باشد که آن‌ها برخلاف ایرانیان، کمتر یکدیگر را به خانه‌هایشان دعوت می‌کنند و در عوض بیشتر وقتشان را با خانواده یا دوستان در کافه‌ها می‌گذرانند. احتمالاً در طول سفرتان به پاریس این صحنه را زیاد خواهید دید که افرادی در کافه‌ها، در کنار هم و رو به خیابان یا پیاده‌رو، ضمن نوشیدن یک چای، قهوه یا آبجو، عبور رهگذران را به تماشا نشسته‌اند. پس شما هم سعی کنید حتماً این تجربه بی‌نظیر کافه نشینی را در پاریس داشته باشید.

راهنمای کافه گردی در پاریس
راهنمای کافه گردی در پاریس

درعین‌حال که در همه‌ی خیابان‌ها و محله‌های پاریس کافه‌های زیادی وجود دارند، بر طبق تجربه محله‌های زیر برای کافه نشینی پیشنهاد می‌شود:

محله لاتین (Latin Quarter): محله لاتین که در جنوب کلیسای نوتردام و جزیره ال دو سیته قرار دارد یکی از قدیمی‌ترین محله‌های پاریس به شمار می‌آید. اولین دانشگاه‌های پاریس در قرن سیزدهم میلادی در این محله ساخته‌شده و به خاطر زبان رایج مورداستفاده دانشجویان این منطقه در قرون‌وسطی که زبان لاتین بوده به این نام معروف شده است. همچنان نیز دانشگاه‌های معروفی همچون دانشگاه سوربون در این محله قرار دارند. پس از بازدید از کلیسای نوتردام می‌توانید مدتی را در این محله به کافه یا رستوران گردی بگذرانید. اگر روبروی نمای غربی کلیسای نوتردام (نمای اصلی کلیسا که درب‌های اصلی و مجسمه‌های زیادی روی آن قرار دارد) بایستید، در سمت راست شما پلی کوچکی قرار دارد. با عبور از این پل کوچک و عبور از خیابان، کافه‌رستوران پانیس (Cafe Panis) 🗺 موقعیت روی نقشه را می‌بینید که غذاهای بسیار لذیذی دارد. در سمت راست نیز یک پارک کوچک وجود دارد که بعد از گذشتن از آن به کتاب‌فروشی معروف و قدیمی شکسپیر و شرکا 🗺 موقعیت روی نقشه خواهید رسید. در کنار این کتاب‌فروشی معروف کافه‌ای به همین اسم (شکسپیر و شرکا) قرار دارد. اگر به مسیر خود ادامه دهید، چندین کافه دیگر در کنار این کتاب‌فروشی قرار دارند (مثلاً کافه Le Petit Pont) 🗺 موقعیت روی نقشه که همگی مشرف‌به کلیسای نوتردام هستند و یکی از بهترین گزینه‌ها برای کافه نشینی در محله لاتین هستند. اگر همین مسیر را حدود ۱۰۰ متر دیگر در امتداد رودخانه ادامه دهید به پل سن میشل خواهید رسید و در سمت چپ خود بلوار، میدان و فواره‌های معروف سن میشل 🗺 موقعیت روی نقشه و تعداد زیادی کافه خواهید یافت.

کتاب فروشی و کافه شکسپیر و شرکا
کتاب فروشی و کافه شکسپیر و شرکا

محله سن جرمن (Saint German Quarter):
محله سنت جرمن یکی از شلوغ‌ترین و پرجنب‌وجوش ترین محله‌های پاریس است. این محله در جنوب رود سن و در نزدیکی محله لاتین واقع‌شده و تعدادی از کافه‌های خیلی معروف پاریس مثل Les Deux Magots 🗺 موقعیت روی نقشه ، Café de Flore 🗺 موقعیت روی نقشه ، Le Procope 🗺 موقعیت روی نقشه و همچنین تعداد زیادی کتاب‌فروشی در این منطقه قرار دارند.

🗺 موقعیت محله سن جرمن روی نقشه

محله شتله (Chatlet): محله شتله در مرکز شهر، یکی از پرطرفدارترین و شلوغ‌ترین محله‌های پاریس است. در این محله تعداد زیادی کافه، بار و رستوران وجود دارد و اگر می‌خواهید کافه نشینان پاریسی را ببینید باید حتماً به این منطقه سر بزنید. در این منطقه در اطراف مرکز نمایشگاهی ژرژ پمپیدو 🗺 موقعیت روی نقشه و کمی جلوتر از آن در سرتاسر بلوار سپاستپل (Boulevard de Sébastopol) تعداد زیادی کافه و رستوران شلوغ پیدا خواهید کرد.

🗺 موقعیت محله شتله روی نقشه

 

کافه های پاریسی
کافه های پاریسی

تپه هنرمندان (Place du Tertre): این مکان که در محله مونت مارتر و پشت کلیسای سکره کور واقع‌شده یکی از پرجنب‌وجوش ترین و باحال ترین محله‌های پاریس است. بعد از بازدید از این مکان، همه‌ی مسافرانم با رضایت کامل به هتل بازمی‌گردند. این محله که درگذشته در حومه شهر پاریس قرار داشته و به خاطر ارزانی و آب‌وهوای مناسب، پاتوق بیشتر هنرمندان، نقاشان، شاعران و نویسندگان معاصر بوده، امروزه پر از کافه و رستوران و هنرمندان پاریسی است. تعداد زیادی از برترین نقاشان و دیگر هنرمندان پاریسی را در این محله خواهید یافت و می‌توانید آثار خاص و منحصربه‌فردشان را خریداری کنید و یا یک نقاشی پرتره از خود به خانه ببرید. توصیه می‌شود حداقل چندساعتی برای بازدید و کافه نشینی در تپه هنرمندان اختصاص دهید. یک مسیر خوب برای رسیدن به این محل استفاده از مترو و رفتن به ایستگاه Anvers 🗺 موقعیت روی نقشه است. پس از خروج از ایستگاه مترو Anvers در انتهای کوچه‌ی مقابل ایستگاه، کلیسای سکره کور را بر فراز تپه مشاهده می‌کنید. همان کوچه را به سمت کلیسا ادامه مسیر دهید تا به پارک بزرگی که جلوی کلیسا قرار دارد برسید. داخل این کوچه تعداد زیادی مغازه وجود دارد که انواع سوغاتی و هدایای شهر پاریس را با قیمت مناسب به فروش می‌رسانند و محل مناسبی برای خرید یادگاری‌های سفر شما هستند. پس از رسیدن به پارک (پایین تپه) دو راه برای بالا رفتن و رسیدن به کلیسا وجود دارد. می‌توانید از پله‌های پارک بالا بروید و در طول مسیر هم از ویوی عالی کلیسای سکره کور در بالای تپه لذت ببرید و عکس‌های زیبا بگیرید و هم روی پله‌ها ویوی شهر را به تماشا بنشینید. چنانچه بالا رفتن از پله‌ها برایتان سخت است می‌توانید با یک بلیت مترو از فونیکولاری که در سمت چپ پارک وجود دارد استفاده کنید و خود را به پله‌های جلوی کلیسای سکره کور در بالای تپه برسانید. پله‌های جلوی کلیسا در بالای تپه، هم مکانی فوق‌العاده برای عکس گرفتن است و هم با ایستادن روی آن‌ها کل شهر پاریس زیر پای شما خواهد بود. با بالا رفتن از پله‌ها خود را در مقابل کلیسا خواهید یافت. اگر از خیابان سمت چپ ادامه مسیر دهید بعد از حدود ۱۰۰ متر به میدان Tertre که محل تجمع هنرمندان و کافه‌ها و رستوران‌ها است خواهید رسید.

🗺 موقعیت تپه هنرمندان روی نقشه

 

تپه هنرمندان پاریس
تپه هنرمندان پاریس

خیابان شانزلیزه: در خیابان شانزلیزه و حدفاصل ایستگاه مترو Franklin D. Roosevelt 🗺 موقعیت روی نقشه و دروازه پیروزی پاریس (Arc de Triomphe) تعداد زیادی رستوران و کافه وجود دارد و کافه نشینی و تماشا کردن رهگذران شانزلیزه یکی از بایدهای سفر شما به پاریس به‌حساب می‌آید.
هم‌چنین باید اشاره‌کنم که تعداد زیادی از کافه‌های پاریس به خاطر رفت‌وآمد هنرمندان، شاعران، فلاسفه، نویسندگان و یا حتی سیاسیون معروف شهرت خاصی دارند که در مطلبی جداگانه به معرفی آن کافه‌ها خواهم پرداخت.
در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر از تاریخ قهوه و کافه نشینی در پاریس شما را به دیدن فیلم مستند قهوه (زبان فارسی) در کانال آپاراتم دعوت می‌کنم:

راهنمای خرید در پاریس
راهنمای خرید در پاریس

خرید در پاریس

پاریس شهر مد و خرید و همچنین خانه برخی از معروف‌ترین برندهای دنیا همچون لوئی ویتون، شَنِل، لَنکوم، کارتیِر، هِرمِس و گیوِنچی است. معمولاً فروشگاه‌ها و مراکز خرید پاریس از دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۸ عصر به‌صورت یکسره باز و روزهای یکشنبه (به‌غیراز بعضی از فروشگاه‌ها در مناطق توریستی) تعطیل یا نیمه تعطیل هستند. حتماً توجه داشته باشید که در پاریس، همانند بیشتر شهرهای اروپایی، ساعت تعطیلی مغازه‌ها معمولاً ۷ تا ۸ عصر است و بعدازاین ساعت، به‌جز از تعداد محدودی مغازه و فروشگاه در مراکز توریستی، نمی‌توان خریدی انجام داد. در ادامه سعی می‌کنم تعدادی از مراکز خرید پاریس را معرفی کنم:

فروشگاه‌های زنجیره‌ای Sephora
فروشگاه‌های زنجیره‌ای Sephora

فروشگاه‌های زنجیره‌ای Sephora
صفورا نام معروف‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای فروش عطر، اودکلن و لوازم‌آرایشی بهداشتی در فرانسه است. در صفورا می‌توانید محصولات تعداد زیادی از برندهای معروف و معتبر را بیابید و آن‌ها را با قیمت مناسب خریداری کنید. شرکت صفورا به مناسبت‌های مختلف، تخفیف‌های خوبی (تا ۵۰ درصد) می‌دهد و اگر خوش‌شانس باشید تا در زمان این تخفیف‌ها در پاریس باشین، خرید از صفورا یکی از بردهای سفر شما خواهد بود. شرکت صفورا فروشگاه‌های مختلفی در اکثر نقاط پاریس دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها شعبه صفورا در شانزلیزه 🗺 موقعیت روی نقشه است که هرروز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱:۳۰ شب باز است. برای پیدا کردن شعب دیگر صفورا کافی است کلمه Sephora را در گوگل مپ جستجو کنید تا نزدیک‌ترین فروشگاه به خود را بیابید.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای Sephora
فروشگاه‌های زنجیره‌ای Sephora

شانزلیزه و خیابان‌های منتهی به آن
اگر به دنبال خرید برندهای معروف (و نه الزاماً ارزان‌قیمت) هستید، قطعاً خیابان شانزلیزه یکی از انتخاب‌های شما خواهد بود. در شانزلیزه و خیابان‌های منتهی به آن اکثر برندهای معروف فرانسوی و غیر فرانسوی شعبه دارند. مثلاً بزرگ‌ترین شعبه آدیداس 🗺 موقعیت روی نقشه در کشور فرانسه در شانزلیزه و نزدیک ایستگاه مترو Franklin D. Roosevelt قرار دارد. همچنین تعدادی پاساژ جدید با مغازه‌های شیک و گران‌قیمت در شانزلیزه خواهید دید که می‌توانند یکی از مقاصد شما برای خرید باشند.

خیابان شانزلیزه
خیابان شانزلیزه

مرکز تجاری لَدِفِنس
دو مرکز خرید خیلی بزرگ در مرکز تجاری لدفنس وجود دارد که از بزرگ‌ترین و بهترین مراکز خرید پاریس به شمار می‌آیند و دسترسی به آن‌ها از طریق مترو خط ۱ یا RER بسیار راحت است. مرکز خرید چهارفصل 🗺 موقعیت روی نقشه
اگر به دنبال یک خرید منطقی و نه خیلی گران و لاکچری هستید، بایستی حداقل یک نصف روز را به بازدید از مرکز خرید چهارفصل یا همان ۴ Temps لدفنس اختصاص دهید. همچنین در طبقه همکف و منفی یک این مرکز خرید، هایپرمارکت بزرگ و زنجیره‌ای آشان (Auchan) قرار دارد که می‌توانید تمامی مایحتاج خود اعم از انواع مواد غذایی، نوشیدنی و … را با بهترین قیمت ممکن خریداری کنید. همچنین اگر مثل من علاقه‌مند به وسایل ورزشی و لوازم کمپینگ هستید حتماً از فروشگاه بسیار بزرگ Decathlon 🗺 موقعیت روی نقشه در مرکز خرید Cnit لدفنس دیدن کنید. 🗺 موقعیت روی نقشه

 

مرکز خرید چهارفصل پاریس (4 Temps)
مرکز خرید چهارفصل پاریس (۴ Temps)

گالری لافایت، لوکس‌ترین مرکز خرید پاریس
گالری لافایت که شعبه اصلی آن در بلوار هاوسمن و دقیقاً پشت ساختمان اپرا گارنیه قرار دارد، با حدود ۱۰۰ سال قدمت، یکی از قدیمی‌ترین، شیک‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید پاریس است و محصولات معروف‌ترین برندهای فرانسه و دنیا ازجمله Armani، Bulgari، Calvin Klein، Chanel، Cristian Dior، Chloe، Givenchy، Hermes، Isabel Marant، Kenzo، Louis Vuiton و Parada را به فروش می‌رساند.

نقشه موقعیت گالری لافایت
نقشه موقعیت گالری لافایت

اگرچه شاید به دلیل قیمت‌های بسیار بالا و قدرت خرید پایین مردم ایران، امکان خرید از اینجا را نداشته باشید، ولی حتماً توصیه می‌کنم برای یک‌بار هم که شده از داخل فضای گالری لافایت دیدن کنید و مخصوصاً از تماشای سقف بی‌نظیرش لذت ببرید. همچنین بر روی پشت‌بام گالری لافایت یک کافه قرار دارد که می‌توانید با آسانسور به آنجا بروید و به‌صورت رایگان به تماشای نمای زیبایی از شهر پاریس بر فراز گالری لافایت بپردازید.

نمای داخلی گالری لافایت پاریس
نمای داخلی گالری لافایت پاریس
نمای داخلی گالری لافایت پاریس
نمای داخلی گالری لافایت پاریس

ساعت کاری گالری لافایت روزهای دوشنبه تا شنبه از ۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ و روزهای یکشنبه از ۱۱:۰۰ تا ۱۹:۰۰ است. 🗺 موقعیت روی نقشه

کلیپ ویدئویی کوتاه زیر را از داخل گالری لافایت گرفته‌ام که دیدنش خالی از لطف نیست:

فروم دِ هال (Forum des Halles)
این مرکز خرید در مرکز شهر و در کنار ایستگاه مترو بزرگ شتله (Chatelet) واقع‌شده است. در این مرکز خرید انواع برندهای مختلف با قیمت متوسط را پیدا خواهید کرد و با توجه به موقعیت مکانی آن در محله شلوغ و پر کافه و رستوران شتله، بازدید از آن به‌شدت توصیه می‌شود. 🗺 موقعیت فروم د هال روی نقشه

 

مرکز خرید د هال
مرکز خرید د هال

میدان وِندوم، مرکز جواهرفروشان پاریس
خیابان Paix که بین اپرا گارنیه و میدان وندوم کشیده است میزبان تعداد زیادی از معروف‌ترین جواهرفروشی‌های پاریس است. همچنین هتل معروف و گران‌قیمت ریتز که میزبان افراد سرشناس و مهم است نیز در گوشه میدان وندوم قرار دارد. اگرچه قیمت‌های نجومی فروشگاه‌های این خیابان عملاً خرید از آن‌ها را غیرممکن می‌سازند، قدم زدن و تماشای ویترین معروف‌ترین و گران‌ترین جواهرفروشی‌های پاریس رایگان و لذت‌بخش است! 🗺 موقعیت میدان وندوم روی نقشه

 

جواهرفروشی های اطراف میدان وندوم
جواهرفروشی های اطراف میدان وندوم
جواهر فروشی های اطراف میدان وندوم
جواهر فروشی های اطراف میدان وندوم

خیابان ریوولی
خیابان ریوولی که در شمال موزه لوور و در امتداد میدان کنکورد تا هتل دو ویل قرارگرفته است نیز یکی از خیابان‌های خرید معروف پاریس است. در این خیابان بیشتر مغازه‌های گران‌قیمت قرار دارند، درعین‌حال می‌توان مغازه‌های معمولی‌تر باقیمت‌های منطقی و معقول نیز پیدا کرد.

خیابان ریوولی پاریس
خیابان ریوولی پاریس

از کجا سوغاتی ارزان بخریم؟
خوشبختانه مغازه‌های زیادی وجود دارند که انواع یادگاری و سوغاتی‌های پاریسی را باقیمتی مناسب ارائه می‌دهند. دو منطقه که به‌وفور می‌توانید این مغازه‌ها را پیدا کنید محله مونت مارتر 🗺 موقعیت روی نقشه و محله لاتین 🗺 موقعیت روی نقشه هستند.

گیفت شاپ های محله مونت مارتر پاریس
گیفت شاپ های محله مونت مارتر پاریس

وَلِه ویلِج، بهشت برندپوشان
اگر شما هم جزو افراد برندپوش هستید و خرید از بهترین برندهای دنیا قسمتی از سفر شماست، بازدید از وله ویلج 🗺 موقعیت روی نقشه را از دست ندهید. این مرکز خرید که در خارج از شهر و در نزدیکی دیزنی لند واقع‌شده است، به‌صورت یک دهکده است که با قدم زدن در خیابان اصلی آن در دو طرف خود فروشگاه‌های مربوط به بهترین برندهای دنیا را مشاهده خواهید کرد.

وله ویلج، بهشت برندپوشان
وله ویلج، بهشت برندپوشان

نکته مهم در مورد وله ویلج قیمت‌های فروشگاه‌های آن است که به‌صورت کلی چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از قیمت‌های همان برند در داخل شهر پاریس است. البته باید یادآوری بکنم که برندهای وله ویلج همگی از برندهای معروف و گران‌قیمت هستند و علی‌رغم این تخفیف، قیمت‌ها همچنان بالاست. در انتهای وله ویلج نیز مرکز خرید بزرگ اروپا 🗺 موقعیت روی نقشه قرار دارد که قیمت‌ها در آنجا منطقی و متوسط است. اگر به مرکز خرید اروپا رفتین و دنبال فروشگاه ارزان‌قیمت بودین، حتماً از فروشگاه Primark دیدن کنید. همان‌طور که قبلاً گفتم، وله ویلج در خارج از شهر و فاصله حدوداً ۱ ساعته با پاریس قرار دارد. در بعضی از تورها یک روز را به گشت خرید در وله ویلج اختصاص می‌دهند و مسافر به‌صورت رایگان به آنجا ترنسفر می‌شود. درعین‌حال اگر خودتان بخواهید به وله ویلج بروید می‌توانید با قطار RER A سفر کنید و در ایستگاه قبل از دیزنی لند پیاده شوید. 🗺 موقعیت وله ویلج روی نقشه

 

برای مطالعه بخش چهارم از سری از مجموعه مقالات راهنمای گردشگری پاریس روی عکس زیر کلیک کنید.

Paris Guide
Paris Guide