پاریس، صفر تا صد (بخش چهارم)

پاریس، صفر تا صد (بخش چهارم)

تاریخ:
توسط:
0 نظر
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

جاذبه‌ های گردشگری پاریس

شاید پاریس، بیش از هر شهر دیگری در اروپا، جاذبه‌های توریستی و گردشگری داشته باشد. در این قسمت سعی می‌کنم به‌اختصار به معرفی کلی مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری پاریس بپردازم و نکاتی کاربردی در مورد ساعات بازدید، هزینه بازدید و نحوه دسترسی به آن‌ها را به اشتراک بگذارم.

این قسمت، صرفاً جنبه معرفی جاذبه‌های گردشگری پاریس را دارد و اطلاعات کامل و تفصیلی در مورد بعضی از این جاذبه‌ها را در مطالبی جداگانه نوشته‌ و لینکش را در این مقاله قرار داده‌ام.

معرفی جاذبه های گردشگری پاریس
معرفی جاذبه های گردشگری پاریس
رود سن، مارپیچی در قلب پاریس
رود سن، مارپیچی در قلب پاریس

رود سن، مارپیچی در قلب پاریس

رود سن پرآب‌ترین رودخانه فرانسه است که در شمال غربی فرانسه جریان دارد و از میان شهر پاریس می‌گذرد. این رود با 777 کیلومتر طول، از بورگاندی سرچشمه می‌گیرد و به کانال مانش می‌ریزد. حاشیه رود سن در سال 1991 وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد و هم‌اکنون یکی از دو اثر ثبت‌شده شهر پاریس در لیست میراث جهانی یونسکو است. پیاده‌روی کنار رود سن از موزه لوور تا کلیسای نوتردام، از میدان کنکورد تا پل الکساندر سوم و ازآنجا تا برج ایفل یکی از خاطرات فراموش‌نشدنی شما از سفر پاریس خواهد بود.

کتاب‌فروشان رود سن پاریس
کتاب‌فروشان رود سن پاریس

در حین پیاده‌روی در کنار رود سن حتماً صندوق‌های سبزرنگی را مشاهده خواهید کرد که به فروش کتاب، نقاشی، تمبر و یادگاری‌های پاریس مشغول‌اند. این کتاب‌فروشان حاشیه رود سن، جزوی از تصویر شهر پاریس هستند که پاریس را بدون آن‌ها نمی‌توان تصور کرد. برای خواندن تاریخچه این صندوق‌های سبز نوستالژیک می‌توانید مطلبی که تحت عنوان «کتاب‌فروشان رود سن پاریس» نوشته‌ام را مطالعه کنید.

رود سن پاریس
رود سن پاریس
هرم موزه لوور پاریس
هرم موزه لوور پاریس

موزه لوور، نمایشگاه تاریخ فرهنگ و هنر دنیا

با داشتن بیش از 130 موزه، می‌توان پاریس را شهر موزه‌ها نامید. بدون شک معروف‌ترین موزه پاریس و پربازدیدترین موزه در تمام دنیا موزه لوور است و بازدید از آن یکی از بایدهای سفر شما به پاریس است.

ساختمان موزه لوور قدمتی 800 ساله دارد که در ابتدا به‌عنوان یک قلعه نظامی (در گوشه‌ای از ساختمان فعلی) توسط پادشاه قرن دوازدهم فرانسه، فیلیپ آگوست ساخته شد. بعدها به‌عنوان قصر سلطنتی شاهان فرانسه مورداستفاده قرار گرفت و هر پادشاه قسمتی از ساختمان فعلی را ساخته است. در زمانی که لوئی چهاردهم به ورسای نقل‌مکان کرد، به‌عنوان موزه سلطنتی بوده و نهایتاً بعد از انقلاب فرانسه در سال 1793 به‌عنوان موزه عمومی درهایش را به روی مردم گشوده است و با ساخت‌وسازهایی که در زمان ناپلئون سوم انجام شد تقریباً به شکل امروزی‌اش درآمده است.

بازدید از لوور نه صرفاً به خاطر آثار هنری و تاریخی آن بلکه به خاطر خود ساختمان که روزگاری منزلگاه شاهان و شاهزادگان فرانسوی بوده است، اهمیت دارد.

بخش تمدن بین النهرین موزه لوور پاریس
بخش تمدن بین النهرین موزه لوور پاریس

درعین‌حال که بازدید از قسمت ایران، انگیزه اصلی بیشتر هم‌وطنان ما در بازدید از لوور است، در 5 طبقه این موزه، قسمت‌های مهم دیگری نظیر مجسمه‌های یونان باستان، مجسمه‌های روم باستان، نقاشی‌های قرون‌وسطی، نقاشی‌ها و مجسمه‌های ایتالیایی رنسانس، نقاشی‌های فرانسوی، مجسمه‌های فرانسوی، آپارتمان ناپلئون سوم، قسمت مربوط به تمدن بین‌النهرین، تمدن مصر (که شاید بزرگ‌ترین بخش موزه لوور باشد)، آپارتمان‌های بازسازی‌شده‌ی لوئی شانزدهم و ماری آنتوانت (قسمت جدید موزه لوور است که در سال 2018 افتتاح‌شده‌اند و قسمتی از اتاق‌ها، توسط وسایلی که از کاخ ورسای به لوور آورده شده است بازسازی‌شده‌اند) و قسمت هنرهای اسلامی وجود دارند.

مجسمه نایکی الهه بالدار پیروزی در موزه لوور پاریس
مجسمه نایکی الهه بالدار پیروزی در موزه لوور پاریس

با توجه به گستردگی موزه لوور و همچنین اهمیت برنامه ریزی قبلی برای بازدید از آن، مطلبی جداگانه تحت عنوان راهنمای بازدید از موزه لوور نوشته ام که توصیه می کنم حتما آن را مطالعه کنید. درعین‌حال، برای بازدید از موزه لوور به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • موزه لوور در روزهای سه‌شنبه هر هفته تعطیل است. همچنین در روزهای 1 ژانویه، 1 می و 25 دسامبر هرسال نیز موزه تعطیل است.
 • ساعت کاری موزه لوور همه روزه از 09:00 تا 18:00 و در روزهای چهارشنبه و جمعه از 09:00 تا 21:45 است.
 • قیمت بلیت موزه لوور برای افراد بالای 18 سال 15 یورو (خرید حضوری) یا 17 یورو (خرید آنلاین) است. بازدید برای افراد زیر 18 سال و همچنین 18 تا 25 سال شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است.
 • همچنین جمعه هر هفته بعد از ساعت 18:00 بازدید برای کلیه افراد زیر 26 سال رایگان خواهد بود.
 • بازدید از موزه لوور در شیفت شب (18:00 تا 21:45) در اولین روز شنبه هر ماه میلادی برای عموم رایگان است.
 • در روز باستیل (14 جولای) بازدید از موزه لوور برای کلیه افراد رایگان است.
 • سالن‌های موزه نیم ساعت قبل از پایان ساعت کاری موزه بسته می‌شوند.
 • ورود چمدان و ساک به موزه ممنوع است.
 • موزه لوور 5 ورودی دارد، هرم لوور، ورودی کاروسل، ورودی شیرها، ورودی ریشلیو و ورودی از ایستگاه مترو. با استفاده از هرکدام از این ورودی‌ها به طبقه منفی 2 وارد خواهید شد که در آن تعدادی فروشگاه، کافه، فود کورت، اطلاعات و قسمت فروش بلیت وجود دارد. بعد از تهیه بلیت می‌توانید از هرکدام از 3 ورودی اصلی موزه شروع به بازدید کنید. بلیت شما در هرکدام از این 3 ورودی چک می‌شود و هر بلیت برای استفاده به تعداد نامحدود در طول همان روز اعتبار دارد.
بخش بین النهرین در موزه لوور پاریس
بخش بین النهرین در موزه لوور پاریس
 • موزه لوور بسیار بزرگ و پیچ‌درپیچ است و در طول بازدید بایستی یکسره از پله‌های زیادی بالا و پایین بروید، لذا بازدید از لوور به همراه بچه کوچک، نوزاد و با کالسکه به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.
 • درصورتی‌که بخواهید از هرکدام از آثار هنری و تاریخی موزه فقط 1 دقیقه بازدید کنید به حداقل 64 روز زمان نیاز خواهید داشت! هم‌چنین پیدا کردن قسمتی خاص در 5 طبقه موزه با آن وسعتش کاری بس دشوار است و به‌احتمال‌زیاد در موزه گم خواهید شد. پس اکیداً توصیه می‌کنم برای اینکه بتوانید در طول 3 تا 4 ساعت (که طبق تجربه من مناسب‌ترین زمان بازدید از لوور است) بدون سردرگمی و معطلی در صف‌های طولانی ورود، از مهم‌ترین و شاخص‌ترین آثار موزه بازدید کنید، بهتر است از تورهایی که توسط راهنمایان باتجربه برگزار می‌شود استفاده کنید. شاید بازدید از ایفل یا شانزلیزه یا حتی مکان‌های دیگر بدون راهنما ممکن باشد، ولی باور کنید وجود یک راهنما و تفسیر آثار هنری و تاریخی موزه لوور، کیفیت تجربه بازدید شما را چندین برابر خواهد کرد.
 • معمولاً دو صف برای ورود به موزه وجود دارد، اول صف بازرسی برای ورود به طبقه منفی 2 و سپس صف خرید بلیت. در روزهای شلوغ، برای ورود به لوور بایستی زمانی طولانی (بعضاً تا چند ساعت) در صف بایستید. اگر کارت‌بانکی معتبر داشته باشید می‌توانید از قبل بلیت خود را به‌صورت آنلاین (به قیمت 17 یورو) از سایت موزه لوور خریداری کنید و با معطلی کمتری (حداکثر 30 دقیقه) به موزه وارد شوید. و یا حتی درصورتی‌که بلیت آنلاین نخریده باشید، در قسمت خرید بلیت به‌جای ایستادن در صف خرید نقدی، با استفاده از کارت‌بانکی از دستگاه‌های هوشمند فروش بلیت، بلیت ورودی لوور را خریداری کنید.
 • برای چک کردن صف ورودی موزه می‌توانید از نرم‌افزار کاربردی Affluences استفاده کنید. این نرم‌افزار کاربردی ساعات کاری و صف موجود در هر یک از ورودی‌های موزه لوور و همچنین تعدادی از جاذبه‌های گردشگری پاریس را به‌صورت زنده و آنلاین به شما نشان می‌دهد.
Affluences

Affluences

قیمت: رایگان

سیستم عامل: android iOS

 • به صورت کلی بهترین و خلوت ترین زمان بازدید از موزه لوور روزهای دوشنبه و پنجشنبه ساعت 9 تا 11 صبح است.
 • حداقل نیم ساعتی را به عکس گرفتن در محوطه بیرونی موزه و مخصوصاً هرم بزرگ و استخرهای آب اطرافش اختصاص دهید.
تابلوی مونالیزا در موزه لوور پاریس
تابلوی مونالیزا در موزه لوور پاریس
 • موزه لوور، بهشت جیب بران است. آن‌ها با یک بلیت 15 یورویی وارد می‌شوند و هنگامی‌که شما محو تماشای شاهکارهای هنری هستید و یا هنگامی‌که در شلوغی جمعیت چشمانتان دنبال پیدا کردن تابلوی مونالیزا است، جیب شما را به‌راحتی می‌زنند و با چند صد یورو موزه را ترک می‌کنند! پس قبل از هر چیز حواستان به پول و دارایی‌های باارزشتان باشد.
 • در موزه لوور بیشتر تابلوهای توضیحات به زبان فرانسوی است و به‌ندرت توضیحات انگلیسی در پای آثار مشاهده خواهید کرد. در صورت تمایل، در هنگام خرید بلیت، با پرداخت 5 یورو اضافه می‌توانید یک دستگاه راهنمای صوتی چندزبانه دریافت کنید. متأسفانه راهنمای صوتی زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند ولی زبان‌های دیگر مانند انگلیسی، عربی، ترکی و … موجود است.
 • برای رفتن به موزه لوور می‌توانید از طریق خط 1 مترو و ایستگاه Palais Royal Musée du Louvre [pin_map url=”https://goo.gl/maps/od2wfRY74Ay”] به‌صورت مستقیم وارد طبقه منفی 2 شوید و یا در همان خط 1 و ایستگاه Tuileries [pin_map url=”https://goo.gl/maps/mMzFDGRQZG72″] از مترو خارج شوید. درب خروجی ایستگاه مترو دقیقاً کنار یکی از درب‌های ورودی پارک تویلری است. بعد از وارد شدن به پارک و رسیدن به استخر وسط آن، در سمت چپ خود طاق نصرت کاروسل را می‌بینید. به سمت آن قدم بزنید، عکس‌های زیبایتان را بگیرید و از پله‌هایی که در سمت چپ طاق قرار دارد وارد لوور شوید (ورودی کاروسل) و یا ادامه مسیر دهید و از ورودی هرم معروف لوور وارد موزه شوید.
مجسمه ونوس در موزه لوور پاریس
مجسمه ونوس در موزه لوور پاریس

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساعات کاری موزه، بازدید گروهی، تعطیلی‌های رسمی و اطلاعات مربوط به آثار هنری و تاریخی درون موزه می‌توانید از سایت موزه لوور در این لینک دیدن کنید.

شما را به دیدن یک کلیپ کوتاه و زیبا از موزه لوور پاریس دعوت می‌کنم:

راهنمای بازدید از کلیسای جامع نوتردام پاریس
راهنمای بازدید از کلیسای جامع نوتردام پاریس

کلیسای جامع نوتردام، پربازدیدترین کلیسای گوتیک جهان

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که اصلاً چه لزومی دارد کلیساها را ببینیم؟! مگر ما برای گردشگری مذهبی آمده‌ایم و یا سؤالاتی ازاین‌دست که اغلب مسافرانم می‌پرسند. در جواب باید بگویم:

کلیسا در اروپا، فقط یک مکان مذهبی نیست بلکه گنجینه‌ای ارزشمند و میراثی بازمانده از هنر و معماری قرون‌وسطی است. در طول دوران قرون‌وسطی که مسیحیت و کلیسا بر اروپا حکمرانی می‌کردند و روحانیون صاحبان اصلی ثروت و قدرت بودند، تمامی هنرها مانند معماری، نقاشی و پیکرتراشی صرفاً در خدمت کلیسا بود.

بهترین هنرمندان اروپا تمام عمرشان را به هنرآفرینی در کلیساها و مکان‌های مذهبی در قالب معماری، نقاشی‌های دیواری و سقفی، پیکرتراشی قدیسین و روحانیون و نقوش برجسته با بن‌مایه‌های مذهبی مشغول بوده‌اند. پس، در اروپا، هر کلیسا به‌مثابه یک صدف می‌ماند که گوهری در درونش دارد و آن گوهر چکیده هنر و معماری مردمان آن دوره و سرزمین است.

پس حتی اگر انسان مذهبی‌ای نیستید ولی به تاریخ و هنر علاقه‌مندید، بازدید از کلیساها و مخصوصاً کلیساهای جامع هر شهر یکی از بایدهای سفر اروپای شما به شمار می‌آید.

گالری پیامبران بنی اسرائیل در کلیسای نوتردام پاریس
گالری پیامبران بنی اسرائیل در کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای جامع نوتردام پاریس که ساخت آن حدود 850 سال پیش آغاز شد، معروف‌ترین کلیسا در سبک گوتیک به شمار می‌آید و تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. برای آشنایی با تاریخچه و معماری کلیسای نوتردام می‌توانید مطلبی را که قبلاً تحت عنوان «کلیسای نوتردام پاریس» منتشر کرده‌ام مطالعه بفرمایید.

کلیسای جامع نوتردام پاریس
کلیسای جامع نوتردام پاریس

در اینجا فقط به نکاتی در رابطه با بازدید از کلیسای نوتردام اشاره می‌کنم:

 • بازدید از صحن اصلی کلیسا رایگان است و معمولاً صف‌های طولانی برای ورود به کلیسا وجود دارد. البته اصلاً جای نگرانی نیست، چون این صف خیلی سریع حرکت می‌کند و حتی در روزهای خیلی شلوغ بعد از نهایتاً 15 تا 20 دقیقه می‌توانید وارد کلیسا شوید.
 • کلیسا هرروز از ساعت 07:45 تا 18:45 و در روزهای شنبه و یکشنبه که معمولاً مراسم مذهبی نیز انجام می‌شود تا ساعت 19:15 به روی بازدیدکنندگان باز است.
 • در داخل کلیسا، دورتادور صحن اصلی فضاهای خاصی را مشاهده می‌کنید که به آن‌ها نمازخانه‌های کوچک یا شَپِل (Chapel) می‌گویند که معمولاً به‌عنوان نمازخانه‌های شخصی، محل دفن اسقف‌ها و روحانیون مهم و یا کاربردهای اداری استفاده می‌شوند.
 • در داخل کلیسا و در شرقی‌ترین قسمت آن (پشت محراب اصلی) تاج خاری منصوب به تاج خار حضرت عیسی که قبل از به صلیب کشیده شدن و در زمان مصائب بر سر داشت، وجود دارد که لوئی نهم آن را به پاریس آورده و تابه‌حال در کلیسای نوتردام نگه‌داشته شده است. هم‌اکنون می‌توانید از فاصله چند متری این تاج خار را که درون محفظه‌ای قرمزرنگ است مشاهده کنید. در قسمت کناری آن نیز دو ماکت، یکی ماکت کلیسا و دیگری ماکتی از زمان ساخت کلیسا در 800 سال پیش وجود دارد. در مقابل این قسمت‌ها نیز تعدادی بنر، با شکل و توضیحات، مراحل ساخته‌شدن این کلیسا در طول 180 سال را به تصویر کشیده‌اند.
داخل کلیسای جامع نوتردام پاریس
داخل کلیسای جامع نوتردام پاریس
 • در داخل کلیسا حتماً چنددقیقه‌ای را به تماشا و لذت بردن از پنجره‌های گل‌سرخی بزرگی که در دو طرف بازوی عرضی کلیسا قرار دارند اختصاص دهید و هنر شیشه‌های منقوش که برای اولین بار در قرن دوازدهم و توسط سبک معماری گوتیک فرانسوی به دنیا عرضه شد را تحسین کنید. در زمان گذشته، این پنجره‌های گل‌سرخی بزرگ و شیشه‌های منقوش، صحن کلیسا، که خانه خدا بود را غرق در نور می‌کردند و یکی از انگیزه‌های اصلی مردم برای رفتن به کلیسا و دیدن نورهای رنگارنگ بوده‌اند.
شیشه های منقوش پنجره های گلسرخی کلیسای جامع نوتردام پاریس
شیشه های منقوش پنجره های گلسرخی کلیسای جامع نوتردام پاریس
 • در دو طرف محراب اصلی تعدادی تابلو و مجسمه قرار دارند که به ترتیب، در سمت راست محراب کلیسا داستان رستاخیز حضرت عیسی و ملاقات‌های ایشان با حواریون بعد از به صلیب کشیده شدن و در سمت چپ محراب، داستان زندگی حضرت عیسی از تولد تا به صلیب کشیده شدن را به تصویر کشیده است.
تابلو مجسمه های مراحل زندگی حضرت مسیح
تابلو مجسمه های مراحل زندگی حضرت مسیح
 • نمای غربی و اصلی کلیسا که درهای ورودی در آنجا قرار دارند دارای مجسمه‌ها و نقوش برجسته‌ای از حضرت مریم و عیسی، قدیسین، روحانیون، پادشاهان و داستان‌های انجیل هستند و به‌حق می‌توان گفت که گوهر درون صدف کلیسای نوتردام همین نمای اصلی آن است. پس زمانی را به مشاهده این نما و مخصوصاً سه درگاه اصلی آن اختصاص دهید. در مطلبی که پیشتر معرفی کردم، توضیحات کاملی در رابطه با مجسمه‌ها و نقوش برجسته نمای اصلی کلیسا پیدا خواهید کرد.
نمای غربی کلیسای جامع نوتردام پاریس
نمای غربی کلیسای جامع نوتردام پاریس
 • به‌غیراز صحن اصلی کلیسا که بازدید آن رایگان است می‌توان با پرداخت هزینه از این مکان‌ها نیز بازدید کرد:
 • موزه خزانه کلیسا (ساعت 09:30 تا 18:00) که درب آن داخل صحن اصلی کلیسا قرار دارد و آثار مهم مذهبی در آن نگهداری می‌شود.
 • برج ناقوس و گالری شیمراها که نمای فوق‌العاده از شهر پاریس را در اختیارتان قرار می‌دهد و درب آن در سمت چپ نمای اصلی (غربی) قرار دارد. ساعت بازدید برج ناقوس از 2 ژانویه تا 31 مارچ، ساعت 10:00 تا 17:30، از 1 اپریل تا 30 سپتامبر، ساعت 10:00 تا 18:30 و از 1 اکتبر تا 31 دسامبر، ساعت 10:00 تا 17:30 است. همچنین در تابستان (از 7 جولای تا 26 آگوست) امکان بازدید شبانه تا ساعت 23:00 امکان‌پذیر است (آخرین پذیرش ساعت 22:15) خواهد بود.
مجسمه شیمراها در کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه شیمراها در کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه شیمراها در کلیسای نوتردام پاریس
مجسمه شیمراها در کلیسای نوتردام پاریس
 • موزه سردابه کلیسا (ساعت 10:00 تا 18:00 و روزهای دوشنبه تعطیل) که باقیمانده‌هایی از بقایای معبد رومی با قدمتی بیش از 2000 سال در زیر کلیسا در آن وجود دارد و درب آن در طرف مقابل نمای اصلی کلیسا و در طرف دیگر میدان قرار دارد.
 • درصورتی‌که قصد دارید از برج ناقوس کلیسا بالا روید و از نزدیک مجسمه‌های عجیب و جذاب شیمراها و گارگویل ها را ببینید و یا پاریس را از نمایی فوق‌العاده مشاهده کنید، حتماً از نرم‌افزار JeFile استفاده کنید تا بدون معطلی در صف‌های طولانی بتوانید بازدید خود را برنامه‌ریزی کنید.
JeFile

JeFile

قیمت: رایگان

سیستم عامل: android iOS

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلیسای نوتردام، ساعت کاری و قیمت بلیت‌ها می‌توانید به وب‌سایت رسمی آن در این این لینک مراجعه کنید.

توجه: این مطلب قبل از آتش سوزی و تعطیلی کلیسای نوتردام نوشته شده است. لذا ممکن است بازدید از بسیاری از قسمت های کلیسای نوتردام در زمان مطالعه این مطلب ممکن نباشد.

شما را به دیدن یک تایم­ لپس کوتاه و زیبا از کلیسای نوتردام پاریس دعوت می‌کنم:

نظرات خوانندگان:
نظر خود را بنویسید ...

اطلاعات شما نزد ما به امانت خواهند ماند و جایی منتشر نخواهد شد.

دیدگاهی وجود ندارد. شما می‌توانید از طریق دکمه ارسال نظر، اولین دیدگاه این نوشته را درج کنید.

Services

خدمات بین المللی

گواهینامه بین المللی رانندگی
صادره از آمریکا

اگر شما هم مثل من اهل سفر باشین، حتما می دونین که برای سفرهای جاده‌ای با ماشین شخصی یا کرایه ماشین در خارج از کشور، اولین شرط، داشتن گواهینامه بین المللی رانندگی است. در ادامه این مطلب به صورت کامل با گواهینامه های بین المللی رانندگی و نحوه اخذ آن در ایران آشنا خواهید شد.

My Tours

تورهای من

تور 13 روزه ویتنام

تور 13 روزه ویتنام

تور 13 روزه سوئیس – ایتالیا – امارات

تور 13 روزه سوئیس – ایتالیا – امارات

تور 9 روزه فرانسه – امارات

تور 9 روزه فرانسه – امارات

تور 13 روزه ویتنام

تور 13 روزه ویتنام